Trening mentalny

Czy wiesz, że trening mentalny, rozciąganie, relaksacja – powinny być odrębną jednostką treningową?

Ciągła walka o poprawę wyniku. Koncentracja na kolejnych celach treningowych. Silna motywacja. Trening zrealizowany pomimo bólu. Z dumą przezwyciężane słabsze dni. I nagle… kontuzja. Regeneracja to najczęściej zaniedbywany element treningowy.

Akceptacja

Bardzo często brak treningu wywołuje wyrzuty sumienia  wyrzuty sumienia i powoduje rozdrażnienie. Jednak nie chodzi tutaj o brak uzależniających endorfin, ale o wewnętrzne poczucie, że nie idąc na trening, robimy coś złego. Brak treningu może mieć zbawienny wpływ na efektywność dni treningowych.

Planowanie

Regeneracja powinna być traktowana jako jednostka treningowa, tak samo jak bieganie lub rower. Planowanie regeneracji także powinno mieć dwa wymiary: “kiedy” oraz “co”.  W kalendarzu treningowym musimy wpisać np. bieganie, rower, regeneracja, trening siłowy.Ważne, aby planować jakościowo. Regeneracja nie zakłada, że nie idziemy na trening, regeneracja  zakłada odnowę biologiczną czyli np. sauna, zabiegi fizykoterapeutyczne, masaż, ale również rozciąganie lub trening mentalny. Dlaczego ważne jest planowanie? Tylko zaplanowany trening to trening, który się odbędzie.

Słuchanie

Słuchanie innych, szczególnie tych bardziej doświadczonych osób jest ważne, ale dużo ważniejsze jest słuchanie siebie. Jesteśmy bardzo zabiegani. Wszędzie bombardują nas informacjami o trenowaniu, bieganiu, byciu fit, zdrowej, a najlepiej wegańskiej diecie. Pamiętaj, że to co dobre dla kogoś, nie koniecznie będzie wskazane dla Ciebie. Posłuchaj siebie! Nasz organizm mówi nam bardzo dużo, tylko my nie potrafimy lub nie chcemy go słuchać. Spróbuj odróżnić kiedy masz lenie, nie chce ci się, a kiedy organizm mówi Ci „jestem przemęczony”.

Pamiętaj, że regeneracja sprawi, że będziesz mieć więcej energii w dni treningowe, a tym samym szybciej osiągniesz wymarzony cel!

Anita Krzemińska