Zasady dobrej formy! Cz. 1

Poniżej znajdziecie moje sprawdzone sposoby i porady dotyczące dobrej formy! Kolejną część opublikujemy w poniedziałek. Sebastian Nawrot

 

  1. Trenuj regularnie

W praktyce trenerskiej najczęstszym błędem z jakim się spotykam wśród osób chcących poprawić swoją formę jest chęć osiągnięcia szybkich efektów, głównie poprzez robienie bardzo dużej ilości treningów w tygodniu. Często jest to trening codzienny, najczęściej trwający minimum 1,5 godziny. Niestety równie szybko te osoby odpuszczają treningi , często całkowicie. Najczęstszym powodem jest przetrenowanie. Lepszym rozwiązaniem jest ustalenie sobie planu dostosowanego do własnych możliwości i czasu jaki możemy na niego poświęcić. Lepiej jest trenować 2 razy w tygodniu po 45 min i robić to regularnie, niż trenować codziennie przez tydzień po 2 godziny i 2 tygodnie wcale. Teoretycznie w tym drugim wariancie objętość treningowa w ciągu 3 tygodni jest dużo większa niż w przypadku trenowania regularnie 2 razy w tygodniu, ale to właśnie regularne bodźce którym poddajemy swój organizm dają nam szansę na zrobienie dobrej formy.

 

  1. Rozłóż swoje plany treningowe i cele które chcesz osiągnąć w czasie

Często spotykam się z osobami, które rozpoczynając aktywność fizyczną mają w głowie konkretny cel jaki chcą osiągnąć( zrzucenie 10 kg, nabranie 5 kg masy mięśniowej, przebiegnięcie maratonu, wyciśnięcie 100 kg na klatkę) jednak większość z nich zapytana kiedy chcą ten plan osiągnąć nie mają pojęcia. Każdy cel powinien być konkretnie umiejscowiony w czasie i dopiero wtedy mamy możliwość kontroli czy do tego celu idziemy w dobrym tempie, czy też należy coś skorygować w naszym sposobie treningu czy też odżywiania. Ważne, że po drodze do konkretnego celu powinniśmy mieć również cele pośrednie, których osiągnięcie będzie nas motywowało do dążenia do celu właściwego.

Za przykład weźmy osobę która chce zrzucić 10 kilogramów tkanki tłuszczowej w 6 miesięcy. Cel półroczny jest dosyć odległy w czasie więc często możemy się demotywować widząc, że coś idzie za wolno. Dla takiej sytuacji najlepiej jest określić cele miesięczne czyli:

Miesiąc 1: -2 kg

Miesiąc 2: Kolejne 2 kg czyli razem -4 kg

Miesiąc 3: Kolejne 2 kg czyli razem -6 kg

Miesiąc 4: Kolejne 2 kg czyli razem -8 kg

Miesiąc 5: Kolejny 1 kg czyli razem -9 kg

Miesiąc 6: Kolejny 1 kg czyli razem  -10 kg

Jak widać w cyklu 6 miesięcznym 10 kg rozłożone na cykle miesięczne daje nam dosyć realne i możliwe do wykonania wyniki. Takie podejście pozwala nam na regularne kontrolowanie tego co robimy oraz pozwala weryfikować czy idziemy zgodnie z planem. Daje nam też satysfakcję po osiągnięciu każdego z osobnych celów, a jak wiadomo osiąganie takich celów pozwoli nam na utrzymanie motywacji do kolejnego etapu który już przecież za miesiąc. Nie osiągnięcie zaś celu pośredniego daje nam informację, że musimy podkręcić tempo treningów lub skorygować ilość dostarczanych kalorii.

 

Kolejna część już w poniedziałek!