Dlaczego systematyczność treningów jest ważna?

Agata Wieczorek

 

Bez systematyczności większość naszych wysiłków na treningach nie przynosi spodziewanych efektów. Jak my myślicie dlaczego?

Podam pewien przykład, o którym nie raz słyszałam. Masz duży zapał do treningu i postanowienie, że coś ze sobą zrobisz od nowego tygodnia. Jest poniedziałek, robisz trening, dajesz z siebie 150%. Czujesz się super i jesteś z siebie dumny. Jednak przychodzi wtorek i kolejny dzień zaczynają się wymówki. Robisz sobie przerwę bo musisz odpocząć, bo masz zakwasy, bo trenowałeś przecież ostatnio ta ciężko. Potem kolejne dni to już prawie weekend i zawsze jest coś innego ważnego do roboty. Nadchodzi kolejny poniedziałek i historia się powtarza.

Możesz tak zaczynać od nowego miesiąca lub od Nowego Roku jednak brak systematyczności osłabia Twój zapał bo nie osiągasz efektów i co raz gorzej jest „zacząć od nowa”.

Nasze ciało, a dokładnie mięśnie potrzebują wielu powtórzeń, aby zapamiętać ruch i zaadaptować się do wysiłku, a w rezultacie być gotowym na jego większe dawki. Już pierwszy trening sprawia, że zwiększamy swoje zdolności wysiłkowe. Ale jeśli nie będą one podtrzymywane kolejnymi bodźcami, czyli następnymi treningami, z czasem zanikną, a my znowu znajdziemy się w punkcie zero.  Także jeżeli nasz zapał skończy się po paru przebytych treningach i zrobimy za długą przerwę aby odpocząć, to nasze starania pójdą na marne. Trzeba będzie zaczynać od początku. Zaczynając za każdym razem z tego samego miejsca, wpadamy w tzw. stagnację treningową, co powoduje pogorszenia naszej motywacji, przestajemy wierzyć w sukces.

Co zrobić by utrzymać systematyczność a przy tym osiągnąć swój rezultat? Oto kilka moich wskazówek:

  • Zapisz swoje cele treningowe, co chcesz osiągnąć (np. redukcja kg, zwiększyć masę mięśniową, wyrzeźbić sylwetkę, poprawić kondycję itp.). Najlepiej trzymaj to co zapiszesz w widocznym miejscu aby co dzień móc to przeczytać. Pomoże Ci to w utrzymaniu motywacji i uświadamianiu po co to robisz.
  • Postaraj się zaplanować swój tydzień tak aby pogodzić swoje obowiązki i znaleźć czas na treningi. Masz z tym problem? Jest wiele pomocnych wskazówek jak zarządzać swoim czasem, które znajdziesz np. we wcześniejszym blogu.
  • Trenuj regularnie, co nie oznacza raz w tygodniu czy raz na miesiąc 😉 Jeżeli więc zależy ci na skutecznym treningu, musisz podejmować go z odpowiednią częstotliwością. Kolejny trening powinieneś wykonać przed ustąpieniem zmian, które wywołał poprzedni wysiłek. Najczęściej osobom początkującym zaleca się trenować co 2-3 dni (czyli 2-3 razy w tygodniu). Wtedy z pewnością, z czasem zobaczysz efekty, a to da ci “kopa” do dalszej pracy nad swoją sylwetką.
  • Rób przerwy i pamiętaj o dobrym odpoczynku. Brak przerwy też Ci nie pomoże – nawet osoba dopiero odkrywająca zasady systematycznego treningu szybko zauważy, że wypoczęty organizm ma więcej energii, a więc trening przychodzi łatwiej i daje lepsze efekty. Zadbaj więc sen, rozciąganie i relaks.
  • Nie zapominaj o zdrowej diecie. Poprawa nawyków żywieniowych wpływa na nasze lepsze samopoczucie, zdrowie, szybszą regenerację i jest niezbędna do osiągnięcia naszych efektów.
  • Nie zaczynaj „za mocno”. Nie przesadzaj na początku z obciążeniem, zwiększaj je stopniowo aby się nie przetrenować i nie zrobić sobie krzywdy. Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy skontaktuj się z wykwalifikowanym trenerem Twojego klubu fitness. Jeżeli bierzesz udział w zajęciach grupowych powiedz trenerowi, że zaczynasz on poradzi czego unikać lub poda alternatywę dla trudniejszych ćwiczeń.
  • Znajdź partnera do ćwiczeń. Razem będzie raźniej i ciężej odpuścić trening gdy komuś coś obiecasz. Możecie się razem motywować, przypominać o treningach i pomagać gdy słabnie zapał. Dzięki temu możesz częściej spotykać się z przyjacielem, dla którego brakowało ci czasu.
  • Trenuj w klubie fitness bo wykupując karnet motywujesz się do wykorzystywania go i realizowania treningów. Nawet w obecnej sytuacji gdy trzeba zostać w domu klub zapewni ci regularne zajęcia z trenerami.

Życzę Wam realizacji swoich celów.

Powodzenia!