squash

Ciekawe fakty o squash

Squash to coraz bardziej popularna gra, która zdobywa uznanie zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Chociaż nie jest jeszcze oficjalną dyscypliną sportową w Polsce, jest uznawany na arenie międzynarodowej i ma aspiracje olimpijskie. Pierwszy kort do squasha powstał w Polsce w 1976 roku i od tego czasu sport ten zyskuje popularność zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów – szczególnie w Radomiu, z czego się bardzo cieszymy. Zapraszamy do odkrycia kilku fascynujących ciekawostek o squashu.

Pomimo ogromnej, wciąż rosnącej popularności squasha w Polsce, nie jest on nadal wpisany na oficjalną listę dyscyplin sportowych przez Ministerstwo Sportu RP.

Squash na świecie uznany jest za oficjalną dyscypliną sportową, a obecnie światowe władze starają się ustanowić squasha dyscypliną olimpijską.

Numerem 1 wśród mężczyzn w światowym rankingu PSA jest Egipcjanin Ramy Ashour, natomiast numerem 1 wśród kobiet w światowym rankingu WSA jest Malezyjka Nicol David.

W Polsce liderem rankingu mężczyzn jest Karamatullah Khan, a w klasyfikacji kobiet miejsce pierwsze przypada Dominice Witkowskiej.

Pierwszy kort do squasha w Polsce powstał w Brodnicy pod Toruniem w 1976 roku. Stworzyli go szwedzcy budowlańcy przebywający w Polsce na kontrakcie, w celu zapewnienia sobie rozrywki w czasie wolnym od pracy.

W 1997 roku w warszawskim klubie Magnum odbył się pierwszy nieoficjalny turniej squasha w Polsce


Korzyści z gry w squash

Dowiedz się jakie korzyści przynosi gra w squash i kto może grać w squasha. W wywiadach dla Radia Radom i Radia Rekordbopowiada o tym Bartosz Cierzuch, nasz trener squash z Pop Gym:

Kliknij by obejrzeć wywiad dla Radia Radom
Kliknij by obejrzeć wysłuchać dla Radia Rekord