Kula armatnia… z uchwytem!

KETTELBELLS z rosyjskiego GIRYA, wyglądem przypomina kulę armatnią z uchwytem.

Początkowo (XVIII w) stosowane były jako odważniki do ważenia zbiorów. Z czasem zostały zaadoptowane przez siłaczy cyrkowych a pod koniec XIX w zaczęto używać ich do sportów rekreacyjnych i lekkoatletycznych. Tradycyjna waga ketla to 16.38kg (podobne obciążenie używane było w starożytnej Grecji – haltere).

W 1913r rosyjski magazyn dla atletów „Herkules” pisał: „żaden inny sport nie rozwija siły mięśni i nie buduje ciała tak wszechstronnie i efektywnie jak ćwiczenia z kettelbell. W carskiej Rosji ćwiczenia z odważnikami były tak popularne, że ludzi uprawiających sporty siłowe nazywano GIREVIK czyli ”mężczyzna od kettlebell”.
Przez lata ketle stosowane były z powodzeniem przez radzieckich sportowców. Swój renesans ketle przeżyły pod koniec XX w kiedy to Pavel Tsatsulin w 1998r napisał artykuł pt: „Wódka, Woda z Ogórków, Podnoszenie Kettlebell i Inne Rosyjskie Rozrywki” , który został opublikowany w magazynie MILO („Vodka, Pickle Juice, Kettlebell Lifting and Others Russian Pastimes” A Journal for Serious Strenght Athletes).

W 2010r American Council on Exercise- ACE czyli Amerykańska Rada ds. Ćwiczeń FIzycznych, zleciła przeprowadzenie badań, w wyniku których wywnioskowano, że w treningu rwania ketlem badani ”spalali ok 20,2 kcal na minutę co odpowiada biegowi z tempem 6minut na milę”.

Ketle pozwalają na szybki wzrost ogólnej sprawności fizycznej. Dzięki ruchom balistycznym taki sposób ćwiczenia jest szczególnie efektywny, wydajny i bezpieczny w budowaniu siły, wytrzymałości, poprawie kompozycji ciała(buduje mięśnie spala tłuszcz). Ketle są niezwykle proste w swej budowie i poręczne dzięki czemu można je wykorzystać do treningu prawie wszędzie (chociaż targając taką 40tkę do parku Kościuszki wzbudzilibyśmy sensację 🙂  ). Obecnie odważniki kulowe stosowane są przez sportowców różnych dyscyplin. Począwszy od lekkoatletów przez gimnastyków, zapaśników, bokserów aż po wioślarzy i narciarzy. Wykorzystywane są w CrossFit, kalinistyce i MMA. Wbrew pozorom poprawnie wykonywany swing może mieć ogromne znaczenie w walce z bólem pleców. Wzmacnia pośladki, rozciąga zginacze biodra (a większość problemów z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa jest wynikiem zaniku mięśni pośladkowych z równoczesnym przykurczem napinaczy biodra), buduje wytrzymałość pleców i pomaga ustabilizować kręgosłup. Rozsądne wykorzystywanie swingów i innych ćwiczeń dynamicznych z ketlem może mieć korzystny wpływ na stawy, które poddawane obciążeniom są mniej poddatne na osteoartretyzm i utratę tkanki
chrzęstnej w miarę starzenia się.

Koronne ćwiczena kettlebell to:
– Swing
– Turkish Get Up
– Clean
– Goblet Squat
– Military Press
– Snatch

Dzięki tym ćwiczeniom można zbudować siłę, która jest podstawą rozwoju pozostałych atrybutów fizycznych. Traktując siłę jako umiejętność a nie cechę wrodzoną, trening możemy wykorzystać do doskonalenia ciała. Zanim zaczniesz ćwiczyć z odważnikiem naucz się go podnosić i odstawiać , nie bój się pytać jak czegoś nie wiesz albo coś budzi twoje wątpliwości, praca z ketlem powinna być świadoma, zwróć uwagę na szczegóły bo to one budują całość. A w myśl zasady jesteś silny tak jak silne jest twoje najsłabsze ogniwo nie unikaj rzeczy trudnych, mozolnych, nie rzucaj się na ciężar dopóki twoja technika albo mobilność zostawia dużo do życzenia. Budując doskonałe ciało, pracuj nad wieloma elementam,i mobilnością , wytrzymałością, techniką, koncentracją, napięciem i rozluźnieniem a osiągniesz sukces.

Agata Marcula